Ve věku 88 let zemřela ve středu bývalá světová i republiková náčelnice Sokola Jarina Žitná. Potvrdil to starosta TJ Sokol Liberec Jaroslav Postl. „Do poslední chvíle byla činná a snažila se Sokolem žít. Zaslouží si obrovský dík od nás všech,“ uvedl Postl. Žitná byla mezi Sokoly legendou, je i držitelka ocenění Osobnost Libereckého kraje.

Žitná se narodila 20. ledna 1933 v Praze a od roku 1945 žila v Liberci. Vyrůstala v sokolské rodině a od 15 let pracovala jako cvičitelka v Sokole. Velmi aktivně se angažovala při obnově Sokola v roce 1968. V roce 1989 se podílela na znovuobnovení tělocvičných jednot Sokolské župy Ještědské. V lednu 1991 byla zvolena náčelnicí České obce sokolské (ČOS) v Praze. Současně vykonávala funkci náčelnice Světového svazu sokolstva. Osobně řídila tři Všesokolské slety v Praze v letech 1994, 2000 a 2006.

Pro naše ženy z Tišnova byla Jarina naše vedoucí skladeb na sletech v Brně a v Praze. Obdivovaly jsme její nápady a energii. Naše tišnovská nezapomenutelná cvičitelka sestra Marie Frantová s ní úzce spolupracovala a byl to i pro ni velký vzor. V její osobě odešla nejen naše sestra, ale i velká autorita a symbol sletů.

Čest její památce